Şenol Güneş: Cenk’in yerine…

“CENK’İN YOKLUĞUNDA 1 OYUNCU ALINMASINDA FAYDA VAR”
Cenk Tosun’un Everton’a gitmesinin ardından 1 futbolcunun daha transfer edilmesi gerektiğini belirten Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, “Cenk’in yokluğunda elimizde bir santrfor olmasında yarar var. İmkanlar doğrultusunda transfer yapılabilir. Cenk, Türkiye’nin çok önemli bir oyuncusudur, daha da önemli olacaktır. Arda Turan’ı istemeyen antrenör yoktur. Arda Turan’ı istemediğim söyleniyor, bir hoca bunu söyleme lüksüne sahip değildir. Şu anda dünya kariyeri olarak Arda, Cenk’in önündedir. Arda’yı alsa Beşiktaş, ben hayır mı diyeceğim. Messi’yi de alın, Suarez’i da alın, Rakitic’i de alın. Burak, Selçuk, Arda benim beğendiğim oyuncular. Ozan Tufan’ı duydum kadro dışı kaldığı için ve üzüldüm. Her oyuncunun kaybolmamasını istersiniz. Eğer ekonomik olarak kulübe uygun oyuncu olursa, alınmasını isterim. Belki başka oyuncu da gidebilir. Cenk gidince bir oyuncu alınmasında yarar var. Bu bölgede Negredo ve Mustafa var. Monaco’da 5 santrfor var, bunu konuşmuştuk daha önce. Boyko ve Aras yabancı statüsünde. Burada oynayamıyorlar, ama kötü futbolcu değiller. Kulüp bulmalarında fayda var. Aras çok iyi bir oyuncu ve kulüp bulmasında fayda var. Oyuncularımdan memnunum. Şampiyonlar Ligi’nde iyiyiz ama ligde geride kaldık, üzgünüz. Bunun da gereğini oyuncular yapacaktır. Puan olarak geride olsak da oyun olarak önde olduğumuzu düşünüyoruz ve şampiyon olmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“BALOTELLİ’NİN YARARI OLMAZ”
Balotelli’nin transfer olacağı iddiaları üzerine de konuşan Güneş, “Balotelli’yi kim yazıyor bilmiyorum. Oyunculuğunu tartışmıyorum. Elimde de bu tip oyuncular var. Sindirilebilir oyuncuyu değiştirebilirsiniz. Ama benim aldığım bilgiler, kendisine ve etrafına zarar verebileceği yönündeydi. Ancak oyuncu olarak iyi bir isim. Bedava alıyorsanız gelsin, yaramazlık yaparsa göndeririz. Bedava almazsak göndeririz ve bu sefer para kaybederiz. O zaman almayalım. Oyuncu tipi olarak uyabilirdi ama özel hayatıyla ilgili sıkıntısı bize uymuyor. Jaja’yla aynı sıkıntıyı yaşamıştım. Yönetim istiyor, sen niye istemiyorsun diyorlardı” dedi.

“BENİM KADROM YETERLİ”
Takımın kadrosunun kendisi için yeterli olduğunun altını çizen Güneş, “Ben transfer istemiyorum. Benim kadrom yeterli. Kalecim, beklerim, defansım, orta saham, forvetlerim belli. Cenk giderse 1 oyuncu alınmasında fayda var. Bunun dışında hiçbir transfer beklentim yok. Ama öyle bir iyi oyuncu alırsın ki, bir şey diyemezsin. Orkan konusunda, Orkan’ı verip burayı boşaltıp başka oyuncu mu transfer edeceğiz. Oyuncu oynayamıyor diyorlar, burada oynasın. Yeri ve zamanı gelecektir, biz 3 kulvarda mücadele eden bir takımız. Orkan bunları yaşayacaktır, kolay değil. Cenk kaç senede bu noktaya geldi? Lens, Ricardo, Babel var burada. Kadronun çeşitliliğine bakmak gerekiyor. Konuşulan isimler var. Ama şu anda benim kadrom bu. Cenk gittiği için 1 oyuncu daha bakılıyor” diye konuştu.

“TRANSFERDE EKONOMİ ÇOK ÖNEMLİ”
Demba Ba ve Slimani’nin transfer edilip edilmeyeceği konusunda da konuşan Güneş, “Cenk konusunda prensip olarak kulüp anlaşmış ama Cenk gitmiyorum diyebilir, bu nedenle kesin konuşmuyorum ben. Cenk gitmeden oyuncu alınırsa, Cenk’i kovmuş gibi oluruz, o da olmaz. Demba Ba, Aboubakar gitmeseydi ve sakatlık olmasaydı kalacaktı. Sakatlık olunca, bir sıkıntı oldu. Şu anda ne durumda bilmiyorum. Demba Ba, gelip oynayıp çok iyi olabilir, hiçbir şey de yapamayabilir. Bilemediğimiz için bu yatırımda risk vardır. Demba Ba gelir, ekonomik olarak bir ağırlığı olmaz ve belki gelip direkt oynar. Kampta 7 altyapı oyuncusuyla idman yaptık. Olur da transfer yapamayız diye kadroya kattık. Şimdi 2 tanesi bizimle çalışıyor. Transfer döneminde bunlar olabilecek şeylerdir. Alınacak oyuncularla ilgili henüz bir şey yok. Sadece Cenk gittiği için bu bölgeye adam bakılıyor” dedi.

“OYUN OLARAK DAHA İYİ DURUMDAYIZ”
Geride kalan 2 senede ligi şampiyon tamamlamalarına karşın bu sezon oyun olarak geçmişe göre daha iyi durumda olduklarını söyleyen Güneş, “Daha iyi olmamıza rağmen daha iyi sonuçlarımız yok. Mazeret üretmek istemiyorum. Transfer, takım adaptasyonu, benim çalıştırmam, taktik gibi bir sürü sebep sayabilirsiniz. Oyuncu olarak baktığımızda müdahalelerimize rağmen kazanamadığımız oldu. İlk senede Akhisar maçını kaybetmiştik ama çok iyi oynamıştık. Bu sene Sivasspor maçını alsak çok iyi bir galibiyet olacaktı. 33 puanda her şey kendi elinde olacak. Geçen sene Talisca attı, Oğuzhan attı bu sene atamadı. İlk yarıda 11’e 11’ken Kayserispor’un pozisyonu yokken, 3 tane pozisyonumuz vardı. Eksik kaldık ama Kasımpaşa’yla berabere kaldığımızda da, Gençlerbirliği’ne yenildiğimizde de, Sivasspor’a kaybettiğimizde de oyun olarak çok üstün oynadık. Milli takım sonrası cuma günü oynadığımız 2 maçta puan kaybettik. Oyuncular salı günü, çarşamba günü geliyor, cuma maça çıkıyorsunuz. Medel perşembe gecesi milli maçtan döndü, biz perşembe sabahı maç için Ankara’ya gittik. Bazen istediğiniz gibi gitmiyor. Sivasspor maçında pozisyon bulmanın dışında, yemememiz gereken goller yedik. Ama bunlara sığınmak bana da yakışmaz. Kaybettik nihayetinde. Başarısız olduğumuzu söylüyoruz. Daha çok çalışacağız. Kötüsünüz, sizden bir şey olmaz dersem, oyuncuya haksızlık etmiş olurum ve bunu da diyemem. Biz Leipzig’de kaybedebilirdik. Adamlar ezdi bizi ama biz kazandık” diye konuştu.

“KAYBEDİLEN OYUNCUNUN BEDELİ AĞIR OLUYOR”
Beşiktaş’ta 2 yıllık mukavelesinin daha olduğunu söyleyen Güneş, “Uzun yıllardır antrenörlük yapıyorum. İşime konsantre oluyorum. Federasyon ve Milli Takım, bizim üzerimizde olan bir kurumdur. Ben Beşiktaş’a aitim. Bizim görevimiz eğiten ve yarıştıran antrenör olmak. 2 model antrenör tipi var, Alman ve İngiltere tipi. Bizim tarzımız Almanya’ya benziyor. İngiltere’de ise CEO gibisin. Parasına kadar karışırsın. Bizde bazıları farkında olmadan İngiltere’ye de kayabiliyor. Transferi hoca yapmaz, başkan yapar. Bazen bana karşı aşırı bir övgü olduğunu görüyorum. Ama övgü çok olduğu zaman ben de sıkılıyorum, izleyen de sıkılır. Bizim personelimiz var, yardımcı hocalarımız var onların da katkıları var. Eski hocaların da katkıları var. 50 senedir bu işin içindeyim ve yetenekli oyuncunun kaybolmasına üzülüyorum. Kerim çok yetenekli, Orkan da çok yetenekli. Ancak duygusal kırılmaları da var. 2 maçta sonradan oyuna girip gol attı, sonrasında 11’de başlayıp eleştirilince kırılgan oldu. Güçlü karakter gerekiyor. Mesela Cenk geçen sene milli takımda iyi oynadı, sonrasında bizde kayboldu. Geçen sene Talisca ve Aboubakar benim için çok önemli imtihandı. 2 oyuncu da çok önemli ama kiralık. Bu 2 oyuncuya karşı Cenk, Tolgay ve Oğuzhan var. Kimi oynatacaksınız. Aboubakar kiralık oyuncu ve sürekli onu oynatsam, Cenk kaybolacak. Oğuzhan’a dedim ki, Tolisso 40 milyon Euro’ya gidiyor, senin neden değerin daha düşük olsun. Cenk çalışıyor ama daha çok çalışmalı. Bu nedenle Ozan’ın örneğini verdim. Bursa’da çok çalışıyordun, burada niye böyle. Kaybettiğimiz her oyuncunun bedeli ağır oluyor. Cengiz gitti, Emre Mor gitti. Onların da iyi yerlere gelmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“GÖKHAN TÖRE, MAHREZ’DEN DAHA YETENEKLİ”
Gökhan Töre’nin sahalara ne zaman döneceği sorusunu yanıtlayan Güneş, “Gökhan Töre’nin sakatlığı kıkırdakta olduğu için uzun sürdü. Çok yetenekli bir oyuncu. Leicester City şampiyon olduğu zaman Mahrez’i izledim ve Gökhan bu oyuncuyu geçer diye düşündüm. Ama sakatlık bu duruma getirdi. Atınç da şu anda sakat ve yeni başladı çalışmalara” diye konuştu. Maçlarda oyunun yavaşlamasının kendisini çok sinirlendirdiğini söyleyen Güneş, “Beck çok iyi oyuncuydu, ama topu aldığı zaman hemen geriye dönüyor. Adam garanti oynuyor, çok da faydalı bir oyuncu ama ona sinirleniyorum. Tosic topu alıyor, veriyor rakibe, sonra bir daha alıyor. Bir gün çekip, ”Oğlum bilerek mi yapıyorsun” dedim. Oyunu hızlandırın istiyorum. Kayseri ve Sivasspor maçlarının son 15 dakikasına bir bakın. Fenerbahçe maçında penaltı vermedi, golü vermedi, bir şey demedim ama artık öyle bir noktada bir şey yapıyor ki, artık dayanamıyorsun. Saha sonucu ne olursa olsun, kulübün işleyişiyle ilgili prensiplerden vazgeçemezsiniz. Bir takım kazanınca çok iyi, kaybedince çok kötü deniliyor. Fenerbahçe sezon başında tartışılıyordu, sonrasında ne oldu, yukarı çıktı. Galatasaray bir başladı sezona, en iyi takım denildi. Tudor’u kurtarıcı olarak getirip en kötü dönemde alıyorsun, en iyi dönemde gönderiyorsun. Antrenörler rahat çalışamıyor ki. Kadroların iyiliği çalışmakla ilgili. Bugün antrenmanda Lens’i izliyorum, böyle devam etsin oynatırım. Kadronun iyi olması benim için güzel” açıklamasında bulundu.

“RICARDO ÇOK FAYDALI BİR OYUNCU”
Hakemlerin maçlarda oyunun durmasına engel olması gerektiğini söyleyen Güneş, “Hakemlerin görevi süreye müdahale etmek değil, oyun oynanmasını desteklemek” derken Ricardo Quaresma’nın oyun tarzıyla ilgili olarak da, “Lens’in oyun karakteri farklı. Babel ve Cenk, Quaresma’ya alıştı. Negredo henüz alışamadı. Orta atan kadar, koşan da önemli. Kimse kendini kahraman ilan etmesin. Ricardo bunu çok iyi yaptığı için oynuyor, gol attığı için değil. 30 tane orta yaptı, 20 tanesi kötü ama baktığınız zaman 5 tanesi çok iyi. Zaten bu sayı yeter. Ricardo’nun eksiği var ama bunun üzerinden fazla spekülasyon yapıldı Ricardo için ve yıprandı” diye konuştu. Fikret Orman’la arasında sorun olmadığının da altını çizen Güneş, “Fikret Orman’la kapalı kapılar ardından tartıştığım söyleniyor. Kapalı kapı arkasında da bana abi diyor. Bu konu benim gündemimde hiç yok. Başkanla ben her şeyi konuşuyorum. Ben başkana da kulübe de zarar gelsin istemem. O bana abi diyor diye, benim saygısızlık yapma hakkım yoktur. Ters gelen bir durum varsa söylerim. Sezon başında benim gideceğim, yönetimin de beni göndereceği söyleniyordu, ama ben hala buradayım” ifadelerini kullandı.

KAMP PROGRAMI DEĞİŞTİ
Takımda hücuma dönük oynayan oyuncuların olduğunu ve 10 numaraya ihtiyaç olmadığını söyleyen Güneş, “Hücuma dönük oynayacak Talisca var, Tolgay var ama 10 numaramız var, o da Oğuzhan. Rıza Çalımbay’ın Trabzonspor’da olması güzel bir şey. Yarın başka bir durum olabilir. Ben hayatım boyunca planlı hareket etmedim. Rıza çok başarılı birisi. Ayrıldığı yerden de hak etmediği şekilde ayrıldığını düşünüyorum. Trabzonspor’da başarılı olmasını istiyorum” dedi.
Son olarak kamp programın değiştiğini söyleyen Güneş, “Kupa maçında eğer buz varsa sahada o zaman kötü. Bunları eleştirmek federasyona saygısızlık değildir. Osmanlıspor maçı için program değiştirdik. 15’inde olur diye düşünüyorduk ama 17’sine alındı. Biz de kamp programını değiştirdik. 12’sinde hazırlık maçını oynayıp İstanbul’a döneceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.
(İHA)]]>

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register

Close