Ekonomi

Muz üreticinin yüzünü güldürdü

Akdeniz’in güney yamaçlarında, mikroklima iklime sahip bölgelerde, zor koşullarda açık alanlarda yetiştirilen doğal ve hoş kokulu yerli muzlar, bu yıl rekor fiyatlarda müşteri buldu. Bugüne kadar üreticisine 2 TL’nin üzerinde kazandırmayan yeşil muz, bu yıl bahçede 4 ila 5 lira arasında alıcı buldu, manav tezgahlarına 7-8 liradan satıldı. Tarihinde hiç bu kadar yüksek fiyattan alıcı bulmayan muz, haliyle üreticisinin yüzünü güldürdü. Buna bir de hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde gitmesine bağlı olarak kalite artışı da eklenince üreticinin memnuniyeti ikiye katlandı. Muz hasadının sonlarına gelen Gazipaşa Zeytinada Mahallesi muz üreticilerinden İsmet Çabuk eşi ve yakınlarıyla birlikte hasat yaptı.
Yaklaşık 40 yıldır ailece muz ürettiklerini belirten Çabuk, “Bu sene yüzümüz güldü. Her yıl 2 liradan yukarıya muz satamazdık. Bu yıl 4 lira 5 liraya kadar bahçede muz sattık. Hasadımız çok güzel, meyvelerimiz de gördüğünüz gibi çok güzel. Cenab-ı Allah bu sene yüzümüze güldü” dedi.
Gazipaşa’ya bağlı Muzkent, Zeytinada, Beyrebucak, Güney, Yakacık, Macar ve Koru mahallelerinde yaklaşık 14 bin dekar alanda muz üretimi yapılıyor.
(Ahmet Mervan Taş/İHA)]]>

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close