Jet-lag nedir? Jet-lag etkisi nasıl azaltılır

“Günümüzde hastalıkla ” lafını çoğu zaman duyarız. Bu gerçekten doğru ki; daha önceleri jet-lag rahatsızlığı yok iken günümüz teknolojilerinin bize sunduğu nimetleri kullandıkca bazı yan etkilerine mağruz kalabiliyoruz. Bunlardan biri de Jet-lag’dır. Uçakla yapılan uzun seyahatlerde geçilen zaman diliminin vudumuzda oluşturduğu yan etkilere diyebiliriz . Aşağıdaki yazımızda jet-lağ nedir? Jet-lag belirtileri nelerdir? jet lağın sebeplerini ve Jet lag etkisini nasıl azaltırız? sorularından bahsedicez. şimdiden faydalı olmak dileğiyle;

Jet lag nedir?

Uçak ile yapılan uzun mesafeli seyehatlerde  vucudumuzun biyojik saatinin gidilen yerdeki yerel saate adapte olamamasına jet-lag denir. Dünya üzerinde 360 boylam vardır. Her bir boylamın arasındaki mesafe 4 dakika ve her 15 boylam arasında 1 saatlik bir zaman farkı var.Bu bir saatlik zaman farkına da  1 zaman dilimi deniyor. Dünya üzerinde 24 zaman dilimi vardır. Yapılan seyahetlerde geçilen her bir zaman dilimi jet-lagın etkisini artırıyor.

Jet-lag belirtileri nelerdir?

Jet-lagın etkileri gidilen yerin uzaklıklığı ile alakalı olarak aşırı yorgunluk,uykusuzluk, iştahsızlık,  mide ve baş ağrıları, düzensiz kalp atışları,oryantasyon bozukluğu  ve koordinasyon bozuklukları gibi belirtiler gösterir.

Jet-lag sebepleri nelerdir?

Vucudun yerel saate uyum sağlayamaması yanında jet-lag tetikleyen diğer unsurlar uçakta hareketin kısıtlı olması,yorgunluk,içilen alkol,kafeinli içecekler,içerideki kuru hava,hava başıncı ve stresli durumlardır.

jet-lag etikisi nasıl azaltılır?

Jet-lag etikisi kişinin yaşına göre değişiyor. Gençler ve çocuklarda daha nadir görülür çünkü çocuklar gündüz uykuda uyurlar. Onun için seyahet öncesi gidilecek olan yer için uyku düzeni sağlamaya çalışmak uçuş öncesi ilgili yerin saatine göre uyumak yarar sağlayacak. Uçuş esnasında yerel saate göre uçaktaki ortamın karartılması vucudun jet-lag etkisine maruz kalmasını azaltacaktır. uzmanlar gidilen yerde gündüz vakti ise; dinlenmek yerine gündüz yapılan aktiviteleri yapmak gerektiğini öneriyor. Yani gidildiğinde gündüz uyumak yerine akşam saati uyumak daha sağlıklı ocak ve jet-lag etkisini azaltacaktır.

 

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register

Close