İzmirli Rumlar’dan Erdoğan’a teşekkür

İzmir’de, Hz. İsa’nın doğumu ile vaftiz edilişini kutlamak için Rum Ortodoks Kilisesi geleneğine göre yapılan etkinliklerde, ilk olarak Basmane’deki Aziz Voukolos Kilisesi’nde dini ayin yapıldı. Ayinden sonra Rumlar’ın ikinci buluşma yeri ise Gündoğdu Meydanı oldu. Denizden haç çıkarma töreni için İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras, Rum Ortodoks Cemaati Başkanı Yargo Teodoridis, İzmir Yunanistan Başkonsolosu Arguyro Papoulia, Sakız Adası Milletvekili Andreas Michailidis de hazır bulundu.
Rum Ortodoks cemaati mensuplarının katıldığı törende, İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras, haçı denize attı. Rum gençler de soğuk havaya aldırış etmeden denize atlayarak haçı çıkarmaya çalıştı. Haçı körfezin serin sularından çıkaran gençler, İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras’a teslim etti.

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR
Haç çıkarma töreninin ardından konuşan İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras, “Geleneğimize göre haçımızı İzmir’in sularına bıraktık. Bu hareketin bizler için çok önemli sembolü var. Bizim doğayla kutsadığımız, dünya barışı için dua ettiğimiz bir gelenektir. Etkinlik tam da bunları sembolize ediyor. Tanrımızdan tüm dünyaya barışı ve sağlık bahşetmesini diledik. Özellikle ülkemiz için bunu diliyorum. Öyle bir konumdayız ki bulunduğu yer olarak daha fazla barışa, huzura ihtiyacı var. Hepinize barış ve sağlık diliyorum” dedi.
Haç töreninin kendileri için önemli olduğunu anlatan Rum Ortodoks Cemaati Başkanı Yargo Teodoridis ise bu imkanı kendilerine sağladığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.
(İHA)]]>

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register

Close