AFAD Yüksek Kurulu Toplantısı

AFAD Yüksek Kurulu, Başbakan Yardımcısı Akdağ başkanlığında toplandı. Toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Akdağ, depremler başta olmak üzere afetlere müdahale konusunda Türkiye’nin ciddi bir tecrübe kazandığını belirterek, “Bu tecrübeyi, insani yardım anlamında ihtiyaç olduğunda diğer bütün ülkelere de taşıyabilmiş ve dünyanın takdirini kazanmıştır. Müdahale ile ilgili iyi hazırlanmış bir eylem planı var. Hem Türkiye’deki afet yaklaşımının belirlenmesi hem de risk azaltma ve daha sonraki iyileştirme dönemleri için 2018-2023 yıllarını kapsayacak yeni eylem planını gerekli göstergeleri ile hazırlıyoruz. Burada bütün kurumlarımızın ve bakanlıklarımızın büyük katkısı var. Risk azaltma konusundaki çalışmaları hızlandıracağız. Bu husustaki eylem planını da belli göstergelere bağlı olarak, hedeflere ulaşmayı maksat ederek yolumuza devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.
Toplantıda yeni hazırlanan Türkiye Deprem Haritası ile bu deprem haritasını esas alan Türkiye Deprem Yönetmeliği’nin yenilenmiş halinin görüşüleceğini ve bunların kurula takdim edileceğini kaydeden Akdağ, “Kurulun da görüşlerini alarak deprem haritasının ve yeni deprem yönetmeliğinin kullanımına geçeceğiz. Hazırlanan deprem haritası, teknolojinin en son imkanlarını kullanarak çok daha detay içeren, parsele kadar girebilen bir deprem haritasıdır. Böylece, hem belediyelerimizin hem de binaların projelerini yapan mühendislerimizin işi kolaylaşmış oluyor. Yönetmelikte yüksek katlı, ahşap, basık ve hafif çelik yapılar için yeni kurallar da ortaya konmuş olacak” ifadelerini kullandı.
Akdağ’ın yapmış olduğu açılış konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti. Toplantıda, deprem riskini azaltma ve iyileştirme konularında Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, su taşkınları ve heyelanlar ile ilgili de Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu bir sunum gerçekleştirdi.
(İlker Turak – Mustafa Apaydın /İHA)]]>

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register

Close